fbpx

Weź głęboki oddech, zamknij oczy i przypomnij sobie zapach letniego deszczu lub rosy o poranku.
Czy przeniosłeś się wspomnieniami do beztroskiego dzieciństwa, czasu, kiedy życie płynęło wolniej?
Tak, my również dalibyśmy wiele aby tam powrócić choć na chwilę… Co prawda, podróży w czasie jeszcze nie oferujemy (chociaż jeśli tylko pojawi się możliwość, chętnie podejmiemy się organizacji ?), mamy jednak sprawdzony sposób na ukojenie zmysłów wśród niezwykłej harmonii osobliwej przyrody.
Zapraszamy na Kaszuby – krainę o krystalicznym powietrzu i tradycjach pielęgnowanych od pokoleń.

Zapach sosnowej żywicy z okolicznych lasów, dostęp do siedmiuset jezior oraz Bałtyku.
To miejsce, gdzie można się odprężyć. Na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zachwycimy się rezerwatami przyrody z niepowtarzalną roślinnością, licznymi rzekami oraz strugami, które w połączeniu ze wzgórzami oraz polodowcowymi jeziorami rynnowymi tworzą „Kaszubską Szwajcarię”.
Zalesiony krajobraz Wzgórz Szymbarskich możemy podziwiać z licznych punktów widokowych. Najwyższym wzniesieniem jest Wieżyca (328,6 m n.p.m.), na którą latem możemy z łatwością wejść, natomiast zimą skorzystać z aktywnego wypoczynku – zjeżdżając na nartach czy snowboardzie.
Kraina oprócz zachwycającej natury wyróżnia się również unikatową kulturą, historią, tradycjami i własnym językiem.

Dziś Kaszubi mogą swobodnie podkreślać i pielęgnować swoją niepowtarzalność. Jednak nie zawsze tak było.
Jako potomkowie prastarego plemienia słowiańskiego osiedlili się na Pomorzu „między Wisłą a Odrą”.
Dawniej zabór pruski, podczas II wojny światowej teren włączony do III Rzeszy. Właśnie tu zamordowano podczas krwawej jesieni 30 tysięcy ludzi. Władze III Rzeszy zmuszały mieszkańców do wpisywania się na Niemiecką Listę Narodowościową.

Po ciężkich represjach podczas wojny niestety nie było lepiej. Władze Polski Ludowej, które podejrzewały Kaszubów o separatyzm, dążyły do integracji regionu z resztą kraju i nie liczyły się z unikalnością zamieszkującej go ludności.
Dialektem mogli porozumiewać się jedynie w domu, ponieważ za posługiwanie się nim w szkołach czy miejscach publicznych karano.
Język kaszubski przeszedł długą i pokrętną drogę aby z dialektu stać się oficjalnie językiem regionalnym.
W 2000 roku pierwsi nauczyciele otrzymali certyfikat upoważniający ich do nauki języka kaszubskiego a od 2005 roku można zdawać maturę w tym języku.
Jest on obecny w szkołach, w kościele, urzędach, radiu, telewizji i Internecie.

Ciekawe zwroty w języku kaszubskim:
brutka – panna na wydaniu, dziewczyna, narzeczona
danka – choinka
fela – błąd
kùszkac – całować
larwa – maska
paradnica – pokój gościnny

Kultura Kaszubska – ocalona od zapomnienia

Kaszubskie zwyczaje, tradycja i kultura są niezwykle barwne.

Tabaka
Diabelszcze ziele – tak zwykło się mawiać na mieszankę prawdziwie Kaszubską. Cóż takiego wchodzi w skład preparatu, który z zamiłowaniem zażywają mieszkańcy pomorskiej krainy?
Otóż głównym składnikiem okazuje się być nic innego jak tytoń. Pozostałe składniki zmieniają się w zależności od upodobań, bywają nimi m.in.: suszone owoce, młode liście wiśni, strączki fasoli czy bobu, kawa oraz rozmaite zioła. Nierzadko gospodarz dodaje również specjalny spirytus bądź nalewkę aby wzmocnić aromat.
Tabakę „niucha się” podczas spotkań towarzyskich, na co dzień czy w… kościele. Zwyczaj jest na tyle powszechny, że nawet ksiądz przed wygłaszanym kazaniem zaciąga się aromatyczną mieszanką. Co ciekawe, preparat przechowuje się w krowich lub byczych rogach, które zostają poddane odpowiedniej obróbce oraz finezyjnym zdobieniom.

Kòséder, burczybas i Szadolce

Dumni ze swojego pochodzenia Kaszubi pielęgnują tradycję tańców ludowych. Wśród nich znajdują się m.in.:
Kòséder z charakterystycznymi wymachami nóg w obie strony, Szewc, tańczony w parach podczas którego naśladuje się pracę szewca czy dziki i gwałtowny Dzëk wykonywany przez mężczyzn.

Jak wiadomo, najlepiej tańczy się do orkiestry, która gra na żywo! Wyjątkowej muzyki na Kaszubach nie brakuje.
Tylko w tym regionie posłuchamy gry burczybasu, który zbudowany jest z beczki i… końskiego włosia czy diabelskich skrzypiec, które pełnią funkcję perkusyjną. Niegdyś młodzi chłopcy używali ich do przepędzania złych duchów na cmentarzu.

Kolejnym elementem, który wyróżnia Kaszubów jest lokalna kuchnia.
Na miejscu skosztujemy takich przysmaków jak Szadolce, które robi się z ziemniaków konkretnej odmiany – Bryzy, pochodzących z własnego gospodarstwa; śledzia po kaszubsku; rumiane drożdżówki “sznëki z glancã” czy popularne ruchanki – placuszki z żytniego ciasta chlebowego.
W gospodarstwie „Kaszubska Koza” we wsi Robaczkowo skosztujemy natomiast lokalnego sera wytwarzanego z prawdziwą pasją przez Panią Honoratę i Pana Tomasza. Na miejscu powstają takie sery jak „Kozi Dymek”, a niektóre z nich dojrzewają w oparach nalewek. Wytwory zdobywają liczne nagrody a turyści z całej Polski delektują się ich niepowtarzalnym smakiem.

Haft i garnarstwo- tradycje pielęgnowane od pokoleń
Mocno rozpowszechnionym elementem sztuki ludowej regionu jest haft. Szkół tego cieszącego oczy rękodzieła jest kilka. Najpopularniejszą i najstarszą jest szkoła wdzydzka.
Charakteryzuje się niecodziennym bogactwem kolorów siedemnastu barw: odcieni pomarańczy, brązu czy odcieni pastelowych oraz oryginalnym układem.

Jeśli chcesz przekonać się na własne oczy jak wygląda proces tworzenia naczyń z gliny – koniecznie wybierz się z nami do Chmielna,
w którym od 300 lat rodzina Neclów zgłębia tajniki tej sztuki. Goście wyjeżdżają z Kaszub nie tylko ze świeżym powietrzem w płucach, ale również z tobołkami wypełnionymi lokalną ceramiką.
Rodzina Neclów wytwarza naczynia z gliny od 1897 r. Własnymi dłońmi formują wspaniałe misy, talerze, wazy i doniczki.
To, co wyróżnia ceramikę, to przede wszystkim unikatowa ornamentyka – malunki w kaszubskie wzory.

Na Kaszubach nie zabraknie również atrakcji dla fanów lokalnych browarów. Podczas naszej wycieczki planujemy odwiedzić
Stary Browar Kościerzyna, który łączy nowoczesność oraz tradycję praktykowaną od ponad 160 lat. Do produkcji trunku wykorzystywana jest woda prosto z Kaszub z jednego ujęcia. Właśnie ten element oraz brak ulepszaczy (jedynie 4 składniki) składają się na niepowtarzalny aromat piwa. Na miejscu będziemy mieli okazję spróbować aromatycznego pilsa czy orzeźwiającego lagera.

Kaszuby to prawdziwa skarbnica wyjątkowych zwyczajów, zachwycającej natury oraz tradycji pielęgnowanych, mimo przeciwności losu.
Zapraszamy na wycieczkę objazdową podczas której zobaczymy to wszystko na własne oczy a lokalni przewodnicy podzielą się z nami wiedzą i doświadczeniem, które bez wątpienia zapamiętamy na długo!