fbpx

 

Jesteś fanem podróżowania i odkrywania świata? My również! Jednocześnie w ostatnim czasie zachwycamy się urokami naszego niesamowitego kraju.

Sprawdź 5 niezwykłych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić:

1. Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek w Czermnej, która aktualnie jest jedną z dzielnic Kudowy-Zdrój, to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Dolnego Śląska. Ciężko uwierzyć, ale w tej niewielkiej kaplicy mieszczą się prawdziwe szczątki – 30 tysięcy ludzkich kości. Obiekt mrozi krew  w żyłach, jednak co roku przyciąga tłumy turystów.

Budowę nietypowego ossuarium rozpoczął ksiądz Wacław Tomaszek  w 1776 roku. Kiedy w okolicy kościoła odnaleziono ogrom szczątków ofiar wojennych oraz epidemii, zainspirowany Katakumbami w Rzymie, postanowił uczcić pamięć o zmarłych w podobny sposób.

We wspólnym grobowcu spoczywają przedstawiciele różnych narodowości, wyznań, płci i wieku. Sam ksiądz również zgodnie z ostatnią wolą – spoczął w tym miejscu.

Kaplica Czaszek bez wątpienia skłania do refleksji i przemyśleń.

2. Pustynia Błędowska

Bezsprzecznie jedna z ciekawszych atrakcji przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce. Znajduje się na granicy dwóch województw: małopolskiego oraz śląskiego.

„Polska Sahara” to ogromny obszar pokryty piaskiem w centralnej części kraju, w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Interesującym jest fakt, że jeszcze na początku XX wieku występowały tam burze piaskowe oraz fatamorgany. To właśnie na terenie pustyni realizowano zdjęcia filmowe do „Faraona” czy „W pustyni i w puszczy”.

Na niecodziennym, piaskowym obszarze stworzono atrakcyjne szlaki dla turystów oraz punkty widokowe.

3. Afrykarium

Obiekt znajdujący się we Wrocławiu, to jedyne oceanarium na świecie, w którym podziwiać możemy faunę Afryki.
Stworzenie obiektu okazało się ogromną inwestycją – na budowę przeznaczono 220 mln zł, jednak okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ przyciąga tłumy turystów.

Podczas wycieczki do Afrykarium możemy podziwiać zróżnicowane ekosystemy Czarnego Lądu.
Znajdziemy tam 15 000 000 litrów wody w 21 basenach i akwariach, gdzie mieszka około 350 gatunków ryb.
Bez wątpienia zachwyci nas widok egzotycznych zwierząt, takich jak: krokodyle, hipopotamy, urocze dikdiki czy niesforne pingwiny.

4. Zamek Czocha

Miejsce, któremu towarzyszy otoczka tajemniczości i żałobnych legend. Historia zamku sięga II połowy XIII wieku. Przez wiele pokoleń pełnił funkcję obronnej warowni, aby od II poł. XV wieku stać się siedzibą rycerskich rodów. W 1793 roku rozległy pożar niszczy zamek i znajdujący się w nim dobytek. Na początku XX wieku zostaje porzucony przez Ernsta Gütschowa, który opuszcza miejsce w związku ze zbliżającą się Armią Czerwoną. Zamek zostaje opuszczony i niszczeje do lat 50-tych XX wieku, kiedy powstaje tam ośrodek wypoczynkowy dla oficerów Ludowego Wojska Polskiego.

Równie ciekawy jak historia miejsca, okazuje się szereg legend z nim związanych.

• Począwszy od Gertrudy, która zdradziła brata za worek złota – za swój występek została ścięta przez kata. Jej dusza błąka się po Zamku jako Biała Dama, która nie może zaznać spokoju.

• Tragiczny wypadek podczas pogrzebu drugiego męża jednej z właścicielek Krystyny Elżbiety von Uechtritz: w trakcie konduktu żałobników zawalił się drewniany most, w wyniku czego zginęło kolejnych kilka osób m.in. sześcioro dzieci. Legenda głosi, że po dziś dzień słychać płacz uczestników nieszczęsnego pogrzebu.

• Ponury koniec spotkał również niejaką Urlikę, którą mąż za niewierność utopił w studni, natomiast dziecko z nieprawego łoża zamurował nad kominkiem.

• Krążą również opowieści o rozpustnych właścicielach Zamku, którzy pozbywali się żon przy pomocy ukrytej zapadni w łożu.

Dziś Zamek zachwyca romantyczną aurą oraz połączeniem tradycji z nowoczesnością. Na terenie obiektu znajduje się czynny hotel dla zwiedzających.

5.Krzywy Las

W województwie zachodniopomorskim znajduje się las, który na pierwszy rzut oka może wydawać się pozostałościami po inwazji kosmitów bądź innych, bliżej nieokreślonych sił nadprzyrodzonych.

Na miejscu zastajemy nienaturalnie wykrzywione drzewa, które układają się w literę „C”. Ich wiek szacuje się na około 80 lat, najprawdopodobniej zostały posadzone w latach 30 XX wieku.

Ku niezadowoleniu fanów teorii spiskowych, leśnicy są zgodni, że kształt lasu najprawdopodobniej jest wynikiem mechanicznego uszkodzenia drzew, w celu późniejszego wykorzystania ich do produkcji mebli. Dziś „Krzywy Las” pozostaje oficjalnie pomnikiem przyrody.

 

Czy znaliście miejsca oraz historie opisane w artykule? Jesteśmy ciekawi!

Musimy przyznać, że Polska nieustannie zaskakuje nas swoją różnorodnością oraz niesamowitymi historiami. Stale odkrywamy jej piękne zakątki -część z nich możecie podziwiać oczywiście podczas naszych wycieczek.

Pozdrawiamy

Zespół PBPO